Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

Výstava „Voscovek a Wherrick volají Prahu!“

10. 6. 2021 - 27. 8. 2021

Výstava „Voscovek a Wherrick volají Prahu!“  

10. 6. – 27. 8.

„Amerika volá Československo! Tady Voskovec a tady Werich“. Tak se začali hlásit V+W v roce 1942 na gramofonových deskách, které nahrávali v New Yorku a posílali do Londýna, aby je mohlo BBC vysílat do Československa.

Společně s Kulturním centrem Chaberský dvůr se můžete těšit na unikátní výstavu v prostorách knihovny. Pod vedením místního rodáka Filipa Šíra, který působí jako koordinátor digitalizace zvukových dokumentů v Národním muzeu, ji spolu s ním připravují jeho kolegové z naší největší muzejní instituce. Interaktivní výstava bude zasvěcena doposud nepříliš probádanému životnímu a tvůrčímu období Jiřího Voskovce a Jana Wericha (a jejich blízkých spolupracovníků) v období druhé světové války v USA. 

Slavné komické duo spojené nesmazatelně s Osvobozeným divadlem po sobě zanechalo z válečných exilových let 1941–1945 kromě jiného několik desítek scénářů a nahrávek jejich skečů, scének a písní vysílaných po rozhlasových vlnách do okupované vlasti. Zvukové nahrávky jsou rozesety po různých institucích jak u nás, tak i v zahraničí. Filip Šír s kolegy se věnují jejich mapování, kompletaci a digitalizaci.

Na výstavě budou mít návštěvníci možnost prohlédnout si reprodukce dobových fotografií, scénářů k nahrávkám a také si díky současným digitálním technologiím poslechnou unikátní zvukové záznamy, které byly více než půl století skryty v archivech a muzejních sbírkách.

Výstava bude zahájena úvodním slovem autorů z Národního muzea dne 10. června 2021 v 17:00 hodin. K této krátké úvodní přednášce jste srdečně zváni, s rouškou či bez. Doprovodný program na letní měsíce bude představen v příštím čísle.  

Podrobnosti

Zahájení:
10. 6. 2021
Ukončení:
27. 8. 2021
Rubrika Akce:

Během akcí se mohou pořizovat zvukové a obrazové záznamy určené k propagaci knihovny a Kulturního centra. V případě nepřístupnosti těchto internetových stránek zejména pro osoby se zdravotním postižením se pro podrobnější informace obraťte telefonicky na KC CHD tel.: 283 852 858, nebo si informace vyžádejte osobně na adrese Hrušovanské náměstí 253/5, 184 00 Praha-Dolní Chabry