KNIHOVNA ROKU

FOTOGALERIE

 

 

KLEMENTINUM, 4. 10. 2022

V průběhu září jsme poštou obdrželi pozvánky na slavnostní vyhlašování výsledků v celostátní soutěži Knihovna roku 2022. Soutěží jsme v naší knihovně žili již od června, kdy jsme se dozvěděli, že jsme byli naší krajskou knihovnou (Městská knihovna v Praze) nominováni. Samotné přípravy na návštěvu hodnotící komise probíhaly po celé letní měsíce a vrcholem pak byla její dvouhodinová osobní návštěva zde 30. srpna. A pak ještě více než měsíc čekání. A ticha. Žádné náznaky, žádné úniky informací.

Do Zrcadlové kaple pražského Klementina, které je také sídlem Národní knihovny ČR, jsme vyrazili v týmu: knihovnice Alena Wachtlová, starostka Kateřina Šilhová Šafránková a místostarosta Stanislav Vyšín. Účast zástupců zřizovatele všech nominovaných knihoven byla žádoucí, a znamenala jediné – zájem a podporu knihovnických činností ve svých obcích. Nejinak tomu je i v naší městské části.

Po vstupu do barokního sálu Zrcadlové kaple Klementina nešlo odolat a nevyfotit se s nádhernými varhany v pozadí.

„Právě bohatě zdobený interiér spolu s vynikající akustikou okouzlily nejen mnohé současné umělce, ale i samotného W. A. Mozarta, který prý při své návštěvě Klementina neodolal a na krásně znějící varhany si s chutí zahrál.“ (Zdroj: www.zrcadlovakaple.cz). 

Pak jen usednout a kochat se pohledem na historické prostory. A čekat.

Samotný sál byl zaplněn do posledního místa, vyhlašovaly se totiž výsledky tří knihovnických soutěží: kategorie „významný počin v oblasti poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb“, naše kategorie „základní knihovna“ a kategorie „městská knihovna“.  V publiku nechyběli zástupci Svazu měst a obcí ČR nebo přední osobnosti českého knihovnictví: ředitel Městské knihovny Praha Tomáš Řehák či vedení SKIPu Vít Richter a Roman Giebisch.

Nechyběl samozřejmě ministr kultury ČR Martin Baxa, který ceny předával, a ředitel Národní knihovny ČR Tomáš Foltýn.

Do publika zasedly také metodičky krajských knihoven, v našem případě z Městské knihovny v Praze.

K úvodnímu slovu byl vyzván Lukáš Hejlík, který promluvil o svém literárním pořadu „Listování“ a o putování po knihovnách v celé republice.

Po předání cen v kategorii „významný počin v oblasti poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb““ nastal vrchol napjatého očekávání. Kategorie základních knihoven. Po oznámení moderátora, že nejdříve pozvou k převzetí diplomů 11 ze 14 nominovaných knihoven podle abecedy dle názvu obce, naše soustředění zesílilo. V této skupině jsme nebyli a znamenalo to jen dvě možnosti: buď na nás zapomněli (což nebylo moc pravděpodobné), nebo budeme jedna ze tří oceněných! Napětí sílí 😊.

Nebyli jsme vyzváni ani teď, další dvě ze tří zbývajících knihoven si již odnášejí zvláštní ocenění – Knihovna Smrčná (Kraj Vysočina) a Knihovna Choltice (Pardubický Kraj). Oběma oceněným velká gratulace! Zbýváme opravdu jen my

Slova se ujímá předseda hodnotící komise, Radovan Jančář a vyslovuje název vítězné knihovny: Místní veřejná knihovna v Praze-Dolních Chabrech!!!

Neskutečné se stává realitou a pocity, které v tu chvíli máme se nedají popsat – dojetí, radost, absolutní euforie a štěstí, ale zároveň zodpovědnost nezklamat očekávání v budoucích týdnech, měsících…

Ocenění a diplom předává pan ministr kultury Martin Baxa, který kromě gratulace zmiňuje naše webové stránky a fotogalerii, ze které prý naše prostory působí velmi přívětivě a útulně.

Co šeptal pan ministr paní starostce nám zůstalo utajeno, možná to, že zná chaberskou Kavárnu Pod pavlačí, kterou nezapomněl zmínit ve svém FB příspěvku k tomuto slavnostnímu aktu 😊.

Gratulovali nám další osobnosti z řad odborné veřejnosti a předávali se další dary: květiny, pamětní ručně vyšívaná stuha, medovník a taška plná knih a her od SKIPu…

Pan předseda hodnotící komise mi špitá, co se porotě u nás nejvíce líbilo a také, kdo je autorem textu na pamětním listu. Máme obrovskou, nepopsatelnou radost za všechny, za celé Dolní Chabry! 

Ano, je to doma, nejvyšší knihovnické ocenění vezeme do Dolních Chaber! Jen ten, kdo si prožil, si dovede radost představit.

A ještě dostaneme mikrofon! Kdo se ujme slova jako první? Paní starostka, pak poděkuji já (Co říkala Kateřina vůbec nevím, v euforii nevnímám, snad neopakuji to samé?). Pan místostarosta nehovoří, má plné ruce darů…

Dosedáme zpět do hlediště plni těch nejkrásnějších emocí. Přichází první SMS gratulace! Přichází jen pár minut po převzetí ceny. Český Rozhlas zveřejnil výsledky ve zprávách v poledne a my jsme stále v hledišti pokračujícího ceremoniálu.

Text na pamětním listu opravdu dojímá.

Do konce obřadu zbývá ještě vyhlášení kategorie „Městská knihovna“ a pak už focení, tentokrát s převzatými cenami. A s metodičkami Městské knihovny Praha.

Další gratulace od knihovníků.

Závěrečná setkání a fotky na památku s předsedou hodnotící komise Radovanem Jančářem, který už spěchá do „své“ knihovny Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti, a s ředitelem Městské knihovny v Praze Tomášem Řehákem, kterého jsme k nám pozvali na návštěvu.

A den poté děkujeme již z naší knihovny všem návštěvníkům a občanům za desítky gratulací a slova podpory.

Děkujeme a vážíme si jich!

Alena Wachtlová

Autoři a zdroj fotografií:

Eva Hodíková, Linda Jansová, Kateřina Šilhová Šafránková, Stanislav Vyšín, FB SKIP ČR (Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR).