TEMATICKÝ ROK V KNIHOVNĚ 2021: JAROSLAV FOGLAR

 

 

V hektickém roce 2020 jsme v naší knihovně zavedli novou tradici – tematický rok spojený s literaturou. Premiérovým tématem byl Harry Potter, letos jsme zvolili spisovatele Jaroslava Foglara a skauting. Ne, nebylo žádné kulaté ani půlkulaté výročí této osobnosti, o to jednodušší byla pro nás komunikace s organizacemi s Foglarem spojenými.

Počátkem roku byly knihovny dlouho zavřené pro veřejnost, a tak byl čas se na vše připravit a vymyslet program. Prvním a samozřejmým krokem bylo dokoupení Albatrosem nově vydaných foglarovek do fondu, abychom byli nachystaní na předpokládaný zvýšený zájem o autorovo dílo.

Jelikož trvala doba chaotická, opatření se střídala s jinými a děti trávily dlouhé měsíce na on-line výuce, rozhodli jsme se, že zkusíme dostat děti ven od počítačů. Nachystali jsme tedy na celý květen venkovní hru Skautská stezka. Téma bylo jasné: Foglar, šifry, KPZ, historie skautingu a jeho osobnosti ze světa i z Dolních Chaber… Hra tak nebyla jen zábavnou, ale i lehce naučnou. Celkem patnáct stanovišť bylo rozmístěno do 4 km trasy po naší městské části. Poslední úkol se plnil v knihovně a umožnil tak dořešení křížovky. A tajenka byla na světě: U svatého Haštala. Společně s odměnou za rozklíčovanou odpověď dostaly děti i kartičku s vysvětlením spojitosti tohoto místa s JF. Ze všech 49 úspěšných luštitelů jsme veřejně, na den dětí, losovali tři výherce hlavních cen. Těmi byly Deníky Jana Tleskače, které jsme zakoupili u Skautské nadace JF. Alespoň tímto malým nákupem jsme tak přispěli na činnost skautských oddílů.

S příchodem září v knihovně započala panelová výstava Spojeni Foglarem, seznamující s ilustrátory spisovatelova díla. Komunikace ohledně jejího zapůjčení probíhala již od jara se Sdružením přátel Jaroslava Foglara, konkrétně s Menhartem. Ačkoli k nám doputovala přímo z tornádem poničené hodonínské knihovny, na její atraktivitě to neubralo.

Díky Menhartovi se k nám na pár týdnů nastěhovali dokonce Rychlé šípy v životní velikosti. Ano, ty, které se každoročně od 17. listopadu do 17. prosince hledají v Praze na Starém Městě. Opatrovali jsme je v knihovně jako nejvzácnější relikvii a při akci Zažít město jinak jsme se je odhodlali umístit i ven před knihovnu. Umožnili jsme tak návštěvníkům udělat si s nimi fotografii a nepřekvapím sdělením, že zájem (hlavně dospělých) předčil naše očekávání!

V polovině měsíce jsme uspořádali odloženou Noc s Andersenem. Byla nakonec bez oblíbeného přespání v knihovně, ale i tak její program splnil dětská očekávání. Jaké jiné téma mohlo být než „80 let Záhady hlavolamu“! Hlavní úkol se plnil až do setmění před knihovnou. Byla to výroba víceúčelových ptačích krmítek ve tvaru klece, ale bez ježka. Došlo samozřejmě i na foglarovky, zkoušku jejich znalostí a jejich četbu.

Koncem září k nám na besedu zavítal Roman Šantora „Bobo“. Beseda na téma fungování skautského archivu, jehož je šéfem a který sídlí mimochodem v sousední MČ, byla velmi zajímavá a dozvěděli jsme se mnoho informací i z Foglarova soukromí.

V říjnu se pak konala další venkovní hra. Inspiraci jsme našli u SPJF v jejich hře Velké Ulčovky, tu naši jsme pojmenovali Pátračka po foglarovkách. Po konzultaci s Menhartem jsme si hru přizpůsobili našim podmínkám a opět rozmístili stanoviště po okolí. Herní úkoly v podobě obálek foglarovek umožnily seznámit soutěžící i s méně známými tituly. Tentokrát se zúčastnilo ještě více dětí než na jaře – 69! Ti, kdo do knihovny donesli vyplněný herní list, dostali knižní dárek a voucher na lampion. Ten obsahoval i pozvánku na Večer světel 17. prosince. Nadšení, že se bude konat průvod, bylo velké.

Na dva listopadové týdny jsme vyhlásili konání chaberského Memoriálu Jana Tleskače ve vyjímání ježka z klece na čas. Návštěvníci měli možnost si nejdříve ježky vyzkoušet a až poté jim byla zapnuta časomíra. Abychom umožnili co nejvyšší účast a nehromadili zájemce ve stejnou dobu ve vnitřních prostorách, soutěžilo se kdykoli v otevírací době knihovny. Všechny nás bavilo, jak to někteří borci z řad kluků vzdávali, a naopak, křehká děvčata bodovala. Na dodržování pravidel dohlížel Široko, s jeho přítomností jsme se po setmění hned cítili bezpečněji. A zjistili jsme, že umět šít není vůbec na škodu, kostým Široka byl samozřejmě Made in knihovna. Vítězové všech kategorií získali kromě medaile také rodinnou vstupenku na výstavu Město jako přízrak. Ta se koná v Muzeu města Prahy a my jsme využili možnost navštívit ji v rámci prohlídky s Knihovnickým institutem. Z její návštěvy jsme byli nadšení, atmosféra Stínadel i s doprovodnými zvukovými efekty byla dokonalá a my ji doporučujeme každému na potkání. Absolutní vítězka Memoriálu získala ještě cenu speciální, knihu Pavla Čecha „O Červenáčkovi“ s osobním věnováním.

S blížícím se koncem roku můžeme konstatovat, že Foglarův rok se vydařil ve všech směrech. Hlavní záměr seznámit současné dětské čtenáře s Foglarovým dílem byl splněn nad naše očekávání a jeho knihy se v regálu po vrácení dlouho nezdrží.

Alena Wachtlová